دسته بندی های اخبار
(20)کانال تلگرام (22)وبلاگ سایت (15)دسته‌بندی نشده (15)اخبار داخلی (16)اخبار شرکت (1)فناوری اطلاعات (1)ایران گردی (1)درخت (1)درختان زیبا (1)طبیعت (1)گواتمالا (8)گردشگری (25)اقتصادی (2)بازار ارز (1)اخبار ورزشی (1)بازیگر ایرانی (1)پرسپولیس (1)حمید جبلی (1)صداپیشه کلاه قرمزی و پسر خاله (1)فضای مجازی (5)اخبار روز (1)آیفون (1)طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان (2)اصلاح طلبان (2)دولت روحانی (1)زلزله کرمانشاه (2)طنز (1)حوادث (1)استرالیا (1)تعطیلی (1)جریمه (1)دوربین (1)رانندگان (1)گوشی باز (1)بهروز شعیبی (1)سریال گلشیفته (1)شبکه نمایش خانگی (1)داعش (2)سوریه (1)رابطه آمریکا و روسیه (1)اصولگرایان (1)آسیب های اجتماعی (1)اجتماعی (1)فرانسه (1)لودریان (1)جهان گردی (1)خوزستان (1)دزفول (1)قدیمی ترین پل جهان (1)کهن شهر (1)روحانی (1)کابینه روحانی (1)پورشه (1)مازراتی (1)واردات پورشه (1)علم و فناوری (1)جهرمی (1)فیس‌بوک (1)قمار اینترنتی (1)واتس‌اَپ (1)تایلند (1)جاهای گردشگری تایلند (1)زیپ لاین (1)ماجراجویی در تایلند (1)هیجان (1)بلیت هواپیما (1)ناوگان هوایی (1)رضا ناصحی (1)ناوگان ریلی (1)اردیبهشت (1)باران (1)بارش (1)برجام (1)خروج آمریکا از برجام (1)صندوق بین المللی پول (2)سبک زندگی (1)قبولی در کنکور (1)کلاس کنکور (1)مهدی طارمی (1)Uncategorized (1)پولشویی (1)جهانگیری (1)گندم (1)حقایق کشور سوییس (1)سوییس (1)قوانین در کشور سوییس (1)سوانح دریایی (1)طلا (1)قیمت طلا (1)کشتیرانی (1)ازدواج (1)تجرد یا ازدواج (1)دوران مجردی (1)زندگی بدون استرس (1)معایب ازدواج (1)معایب مجرد ماندن
RSS Feed
اخبار
اردیبهشت
01

خبرآنلاین: یک فعال سیاسی اصولگرا در مورد اجرایی شدن طرح گفت‌وگوی ملی می‌گوید: متاسفانه خیلی ناامیدم. البته در ضرورت ایجاد گفت‎وگوی ملی هیچ بحثی نیست و معتقدم که با بسیاری از چهره‎های اصلاح‎طلب که چارچوب‎های نظام را قبول دارند، می‎شود مذاکره کرد؛ اما از انجام این طرح ناامیدم
شما در حالی در مورد اصلاح طلبان این موارد را مطرح می کنید که سالهاست اصلاح طلبان از این برچسب ها برائت می جویند و می گویند که ما در چارچوب نظام حرکت می کنیم؛ ولی اصولگرایان ما را خارج از این چارچوب می دانند…

من مقاله ای را در این مورد از سوی یکی از چهره های معروف و تئوریسین‎های اصلاحات خواندم. مقاله مفصلی بود. ایشان شدیدا انجام گفت و گوی ملی را رد کرده اند. چون معتقد بودند که اصولگرایان افرادی جنگ طلب، خشونت بار و بی عقل (و تعابیری از این دست) هستند و اصلا نمی شود با اینها گفت و گو کرد. اتفاقا یکی از چهره های معروف هم بودند.

اصولگرایان چطور؟ در میان اصولگرایان کسی مخالفتی با این موضوع دارد؟

مشروح این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید:

منظورتان مقاله آقای حجاریان است؟

بحث گفتگوی ملی، هراز چندگاهی از سوی برخی چهره های اصلاح طلب مطرح و با استقبال جریان مقابل مواجه می شود اما اندکی بعد، راه فراموشی را در پیش می گیرد. با این حال، این طرح به لحاظ اهمیتی که در حل مسائل و مشکلات کشور دارد، موضوعی نیست که به راحتی بتوان آن را رها کرد. البته آنچه که در این میان مورد نقد، بخصوص از سوی اصولگرایان قرار می گیرد، اظهارات برخی چهره های سیاسی اصلاح طلب است که به نظر می رسد آنها را از نشستن دور یک میز با اصلاح طلبان پشیمان کرده است.

خب فکر کنید، این پیام ها از سوی اصلاح طلبان به اصولگرایان صادر می شود، درحالیکه برخی از آنان از گفت و گوی ملی حرف می زنند. ما کدامیک را باور کنیم؟ اگر چنین نگاهی نسبت به جریان اصولگرا وجود دارد، طبق فرمایش این تئوریسین، پس راه هر گفت و گویی بسته است. از آن طرف، برخی چهره های اصلاح طلب را می بینیم که در گفت و گوی خود تمامی اصول انقلاب و نظام و امام و چارچوب های جمهوری اسلامی را رد می کنند و می گویند ما اینها را قبول نداریم! ادعا هم دارند که اکثریت قریب به اتفاق اصلاح طلبان چنین دیدگاهی دارند. تعجبم این است که چرا اصلاح طلبان راجع به صحبت های ایشان سکوت کرده‌اند.

متاسفانه من خیلی ناامیدم. البته در ضرورت ایجاد گفت و گوی ملی هیچ بحثی نیست و معتقدم که با بسیاری از چهره های اصلاح طلب که چارچوب های نظام را قبول دارند، می شود مذاکره کرد. نتایج خوبی هم خواهد داشت.

اتفاقا وزارت کشور طرحی به نام گفتگوی سیاسی را تدوین کرده است…

مثلا آیا با دکتر عارف نمی شود مذاکره کرد؟ چرا؛ حتما می شود. من به عنوان نمونه از آقای عارف نام بردم. چهره های محترم دیگری همچون ایشان وجود دارند که می توان با آنها به گفت و گو نشست. این امر امکان پذیر است و فواید زیادی هم برای کشور دارد و خیلی از نفاق ها را می تواند کاهش دهد. من حتی در بسیاری از مصاحبه های خود پیشنهاد دادم که دولت خودش پا پیش بگذارد و جلساتی را به شکل رسمی و حتی محرمانه با حضور چهره های صاحب نظر و معقول اصولگرا و اصلاح طلب و… برگزار کند. باید بنشینند و حرف بزنند. همین که همدیگر را ببینند و یکسری تبادل نظر مختصری بکنند، خوب است. ولو اینکه نتایجی هم نداشته باشد خیلی برای جامعه مفید است. باید وزارت کشور این کار را بکند.

پس با این وضعیت باید دور گفتگوی ملی را خط کشید؟

خبرآنلاین: یک فعال سیاسی اصولگرا در مورد اجرایی شدن طرح گفت‌وگوی ملی می‌گوید: متاسفانه خیلی ناامیدم. البته در ضرورت ایجاد گفت‎وگوی ملی هیچ بحثی نیست و معتقدم که با بسیاری از چهره‎های اصلاح‎طلب که چارچوب‎های نظام را قبول دارند، می‎شود مذاکره کرد؛ اما از انجام این طرح ناامیدم.

چقدر در فضای موجود، بحث گفت‌وگوی ملی را جدی می دانید؟ آیا این طرح می تواند در شرایط فعلی راه حل مشکلات کشور باشد؟

اگر اصلاح طلبان به این شکل رفتار کنند، برای اصولگرایان هم جای هیچ گونه مذاکره‌ ای وجود ندارد. چون با کسانی قرار است به مذاکره بنشینند که هیچ چارچوبی را در نظام اسلامی قبول ندارند. برای همین اصلا گفت و گوی ملی معنا ندارد. ملی یعنی اینکه در چارچوب ضوابط نظام حاکم باشد. وقتی هیچ چارچوبی را طرف مقابل قبول ندارد، می شود گفت وگوی ملی کرد؟ با کسی که می گوید چیزی را در این نظام حتی ولایت فقیه را قبول ندارم مگر می شود گفت و گو کرد؟ اصلا می گویند اشتباه کردیم که انقلاب کردیم! چیزی را قبول ندارند، آن وقت به اصولگرایان می گویند خشونت طلب! دیگر چیزی از گفتگوی ملی باقی نمی ماند.

ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا با انتقاد از اظهارات یکی از چهره های اصلاح طلب، باب گفتگوی ملی را بسته شده می داند. او البته انتقاداتی هم به اکثریت اصلاح طلبان وارد می کند و می پرسد: وقتی هیچ چارچوبی را طرف مقابل قبول ندارد، آیا می شود گفتگوی ملی کرد؟ یک طرف می گوید چیزی را در این نظام حتی ولایت فقیه را قبول ندارم. اصلا می گویند اشتباه کردیم که انقلاب کردیم! چیزی را قبول ندارند آن وقت به اصولگرایان می گویند خشونت طلب! در این صورت دیگر چیزی از گفتگوی ملی باقی نمی ماند.

بله این تصمیم خیلی هم عالی بود. باید تشکر کرد. ما افرادی از هر دو جریان سیاسی داریم که دلسوز نظام هستند. باید اینها را دعوت کرد و بحث های آزاد راه انداخت.

مثلا چه کسانی؟

اجازه بدهید که جواب این ها را بدهم. عرضم این است که چطور وقتی چهره ای از اصولگرایان حرف های نامربوطی می زد و الان هم می زند همه اصلاح طلبان او را به باد انتقاد می گیرند و می گویند چرا اصولگرایان سکوت کرده اند؟ خودشان چرا الان سکوت کرده اند؟ اگر واقعا حرف های این تئوریسین را قبول ندارند که از چهره های معروف و فعال اصلاح طلبان است، موضعگیری کنند. بگویند که ما چارچوب نظام و انقلاب را قبول داریم. اصلا نوع نگاه این آقا به موضوع، یک فاجعه است. من کاری به این ندارم که حرف های او درست است یا غلط. اصلا فرض بگیریم که حرف های ایشان صحیح باشد. ایشان می گویند چون ما آلترناتیوی بهتر از جمهوری اسلامی نداریم فعلا داریم همراهی می کنیم. این خیلی نکته مهمی است. اصلاح طلبان باید سریع موضع گیری کنند. چطور آقای روحانی در پاسخ به یک آقایی که در یک جایی حرفی زده، دادش درمی آید؛ آن وقت در اینجا اعتراضی نمی کند؟!

ادامه مطلب


ادامه مطالب »فروردین
25

خبرگزاری ایسنا: یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «متولی امور اقتصادی در کشور مشخص نیست و نوعی ضعف مدیریتی فاحش در عرصه اقتصادی وجود دارد»، در عین حال گفت که در التهابات اخیر بازار ارز، جنگ روانی تمام عیار علیه دولت به وجود آمد و باید تا جایی که می‌توانیم حمایت از دولت را در دستور کار قرار دهیم
وی اضافه کرد: هر جا پول کشوری دچار افت شدید شود سیستم اقتصادی آن کشور دچار نوسان شدید خواهد شد. این نه توطئه است و نه چیز عجیب و غریب، اما عادت کرده‌ایم هر حادثه‌ای را به توطئه‌ای نسبت بدهیم و هر جناح گناه را به گردن جناح دیگر بیندازد حاضر نیستیم بپذیریم در این شرایط همه چه چپ و راست و چه دولت‌های قبلی و فعلی مقصرند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: اصلاح‌طلب‌ها هم برخی آلارم‌هایی می‌دهند که نادرست است مثلا پیام‌های مشاورین و اطرافیان آقای روحانی بیشتر شبیه طنز است تا نظر کارشناسی و باید به حال ایشان افسوس خورد که افرادی در اطراف ایشان این پیام‌ها را به جامعه القا می‌کنند.

این عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خاطرنشان کرد: این‌که به سرمایه‌دار و بازار القا شود که ممکن است برجام لغو شود، ممکن است ایران و عربستان وارد جنگ شوند، ممکن است آمریکا به سوریه حمله کند و ایران هم در این جنگ دخیل باشد پیام منفی به سرمایه‌دارهاست و کافی است آن‌ها احساس خطر کنند تا سرمایه‌شان را از کشور خارج کنند. طبیعتا این سرمایه را به ریال خارج نمی‌کنند بلکه آن را به دلار، ‌یورو یا ارزهای رایج تبدیل می‌کنند.

رحیمی جهان‌آبادی همچنین اضافه کرد: ثبات اقتصادی در کشور بخشی به یکسری شاخصه‌های عملیاتی مشخص در اقتصاد مثل میزان تولید، درآمد سرانه ملی و امثال آن می‌رسد و بخشی مربوط به شرایط روانی و موقعیت سیاسی آن کشور در جهان است. واقعیت این است که ما در شاخصه‌های اقتصادی هیچ چیز کم نداریم و کشور ثروتمندی هستیم،‌ نفت و گاز داریم و سرانه ملی‌مان بد نیست اما آن‌چه به ما آسیب می‌زند این است که در سیاست خارجی ما تنش همچنان ادامه دارد.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی اظهار کرد: من قبول ندارم که کشور خاصی در اقتصاد ما اخلال ایجاد می‌کند و قیمت دلار را بالا می‌برد، این بیشتر شبیه افسانه‌های دونکیشوت در اروپاست که مدام دشمنی را تصور کنیم که اقتصاد ما را اداره می‌کند و قیمت پول را بالا و پایین می‌برد. مشکل ما این است که در کشور متولی امور اقتصادی مشخص نیست و وزیر اقتصاد، رییس کل بانک مرکزی یا بخش‌های دیگر هر کدام می‌گویند که تمام اختیار را در دست ندارند؛ بنابراین ما ضعف مدیریتی فاحشی را در عرصه اقتصادی تجربه می‌کنیم در عین حال که جنگ روانی تمام عیار را علیه دولت شاهد هستیم و دولت خودش در این زمینه مقصر است. مشاورین و اطرافیان ایشان حرف‌های غیرمعمول و غیرمنطقی را در فضای رسانه‌ای به مردم القا می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر ملت به بانک‌های دولتی هجوم بیاورد که پول‌هایشان را بیرون بکشند و بخواهند ارز بخرند آیا بانک‌ها توان پرداخت دارند؟ در این صورت همان حادثه‌ای که برای موسسات مالی رخ داده برای بانک‌های دولتی هم رخ می‌دهد. اگر چنین اتفاقی بیفتد چپ یا راست هیچ کدام نمی‌توانند این اوضاع را جمع کنند. متاسفانه ایراد ما این است که تفاوت منافع ملی، ‌امنیت ملی و شناخت آن را با منافع جناحی تشخیص نمی‌دهیم و این امر هم به جناح اصولگرا و هم به جناح اصلاح‌طلب بر می‌گردد.

خبرگزاری ایسنا: یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «متولی امور اقتصادی در کشور مشخص نیست و نوعی ضعف مدیریتی فاحش در عرصه اقتصادی وجود دارد»، در عین حال گفت که در التهابات اخیر بازار ارز، جنگ روانی تمام عیار علیه دولت به وجود آمد و باید تا جایی که می‌توانیم حمایت از دولت را در دستور کار قرار دهیم.

این نماینده مجلس با بیان این‌که «شاخصه‌ها، توانمندی‌ها و ظرفیت اقتصادی ایران از هیچ کشور در حال توسعه‌ای در منطقه کمتر نیست»، ادامه داد: کشور ترکیه در همسایگی ما نه نفت دارد و نه گاز ولی درآمد و ثبات اقتصادی قابل قبولی دارد و نشان می‌دهد که می‌شود اقتصاد یک کشور را مدیریت کرد اما در کشور ما مجموعه عوامل دست به دست هم دادند که یک شبه دلار از سه هزار و خرده‌ای به بیش از شش هزار تومان افزایش یابد.

رحیمی جهان آبادی در ادامه با تاکید بر ضرورت ایجاد آرامش و ثبات در فضای سیاسی و روانی کشور، گفت: باید تا جایی که می‌توانیم حمایت از دولت را در دستور کار قرار دهیم تا بتوانیم فضای روانی جامعه را آرام کنیم. قطعا با بگیر و ببند، پلیس و یگان ویژه نمی‌شود جلوی مشکل ارز را گرفت اتفاقا اقتصاد تنها مقوله‌ در جهان است که تابعی از قدرت سیاسی و امنیت نیست بلکه هر جای جهان قدرت اقتصادی و امنیتی را مهار کرده و دنبال خودش می‌کشد اما اگر فکر کنیم با بگیر و ببنند و بازداشت و صرافی تعطیل کردن می‌توانیم تغییرات ارزی را کنترل کنیم نادرست است.

وی اضافه کرد:‌ در شرایطی که اوضاع بهم ریخته و نابسامان است باید آرامش و امید را به جامعه تزریق کنیم اما وقتی تنش،‌ ناامیدی،‌درگیری و اختلاف نظر را به جامعه تزریق می‌کنیم نتیجه این می‌شود که یک نفر می‌گوید 30 میلیارد دلار از کشور خارج شده و فرد دیگری چیز دیگری می‌گوید. اگر چنین چیزی رخ داده چرا دستگاه‌های مسئول امنیتی و اقتصادی آن را اعلام نمی‌کنند و اگر نشده چرا اعلام می‌شود.

این عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: بخشی از جنگ روانی علیه دولت مربوط به مخالفان است که سر شاخه نشسته‌اند و ته آن را می‌برند و فکر می‌کنند اگر دولت را ناکارآمد، شکست خورده و ناتوان جلوه دهند، برجام را شکست خورده تعریف کنند و ایران را در حال جنگ با آمریکا و عربستان ترسیم کنند، این باعث می‌شود دولت آقای روحانی ناکارآمد باشد و شانس آن‌ها برای دولت آینده بیشتر شود در حالی‌که آن‌ها ته قایقی را سوراخ می‌کند که اگر پایین برود چپ و راست با هم غرق می‌شود و تحلیل مردم این خواهد بود که نظام ناکارآمد است پس سرمایه‌هایشان را از بانک‌ها خارج می‌کنند.

وی در پایان تاکید کرد:‌ ما مدام منطقه و جهان را در حالت تنش و بحران ترسیم می‌کنیم و در فضای رسمی کشور یک گروه این را برای خود هنر می‌دانند که نشان بدهند دولت آقای روحانی ناکارآمد است و ارکان سیاسی و اقتصادی‌اش در حال سقوط است و حرف‌های این‌چنین بزنند که صحت ندارد که این‌ها پیام منفی به مردم، سرمایه‌گذاران، تاجران و جامعه می‌دهد و حاصلش همین وضعی است که شاهد بودیم.

ادامه مطلب


ادامه مطالب »