دسته بندی های اخبار
(20)کانال تلگرام (22)وبلاگ سایت (15)دسته‌بندی نشده (15)اخبار داخلی (16)اخبار شرکت (1)فناوری اطلاعات (1)ایران گردی (1)درخت (1)درختان زیبا (1)طبیعت (1)گواتمالا (8)گردشگری (25)اقتصادی (2)بازار ارز (1)اخبار ورزشی (1)بازیگر ایرانی (1)پرسپولیس (1)حمید جبلی (1)صداپیشه کلاه قرمزی و پسر خاله (1)فضای مجازی (5)اخبار روز (1)آیفون (1)طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان (2)اصلاح طلبان (2)دولت روحانی (1)زلزله کرمانشاه (2)طنز (1)حوادث (1)استرالیا (1)تعطیلی (1)جریمه (1)دوربین (1)رانندگان (1)گوشی باز (1)بهروز شعیبی (1)سریال گلشیفته (1)شبکه نمایش خانگی (1)داعش (2)سوریه (1)رابطه آمریکا و روسیه (1)اصولگرایان (1)آسیب های اجتماعی (1)اجتماعی (1)فرانسه (1)لودریان (1)جهان گردی (1)خوزستان (1)دزفول (1)قدیمی ترین پل جهان (1)کهن شهر (1)روحانی (1)کابینه روحانی (1)پورشه (1)مازراتی (1)واردات پورشه (1)علم و فناوری (1)جهرمی (1)فیس‌بوک (1)قمار اینترنتی (1)واتس‌اَپ (1)تایلند (1)جاهای گردشگری تایلند (1)زیپ لاین (1)ماجراجویی در تایلند (1)هیجان (1)بلیت هواپیما (1)ناوگان هوایی (1)رضا ناصحی (1)ناوگان ریلی (1)اردیبهشت (1)باران (1)بارش (1)برجام (1)خروج آمریکا از برجام (1)صندوق بین المللی پول (2)سبک زندگی (1)قبولی در کنکور (1)کلاس کنکور (1)مهدی طارمی (1)Uncategorized (1)پولشویی (1)جهانگیری (1)گندم (1)حقایق کشور سوییس (1)سوییس (1)قوانین در کشور سوییس (1)سوانح دریایی (1)طلا (1)قیمت طلا (1)کشتیرانی (1)ازدواج (1)تجرد یا ازدواج (1)دوران مجردی (1)زندگی بدون استرس (1)معایب ازدواج (1)معایب مجرد ماندن
RSS Feed
اخبار
مرداد
09

خانه ملت: محمدرضا پورابراهیمی داورانی با اشاره به نشست عصر امروز (سه شنبه، 26 تیر) کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره ارز دیجیتال گفت: نشست امروز کمیسیون درباره رمز ارزها در اقتصاد کشور بود چرا که کشورهای دنیا طی سال‌های اخیر به استفاده از ارزهای دیجیتال روی آورده و شرایطی را فراهم کرده اند که از این شرایط و ابزار جدید به عنوان تسهیل در موضوعات اقتصادی خود استفاده می‌کنند
وی ادامه داد: کارگروهی متشکل از مرکز پژوهش‌ها به عنوان بازوی مشورتی مجلس، معاونت فناوری ریاست جمهوری، سازمان بورس، پژوهشکده‌های تخصصی و بخش خصوصی تشکیل شده که جلسات مستمری با هماهنگی مرکز پژوهش‌ها تشکیل شده تا موضوع ارز دیجیتال مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به موضوع نحوه مواجهه مردم با ارزهای دیجیتال یا ارزهای رمزنگار ضروری بود تا شفاف سازی شود که موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به ارزهای دیجیتال چیست.

خانه ملت: محمدرضا پورابراهیمی داورانی با اشاره به نشست عصر امروز (سه شنبه، 26 تیر) کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره ارز دیجیتال گفت: نشست امروز کمیسیون درباره رمز ارزها در اقتصاد کشور بود چرا که کشورهای دنیا طی سال‌های اخیر به استفاده از ارزهای دیجیتال روی آورده و شرایطی را فراهم کرده اند که از این شرایط و ابزار جدید به عنوان تسهیل در موضوعات اقتصادی خود استفاده می‌کنند.

پورابراهیمی با بیان اینکه در نشست امروز کمیسیون اقتصادی کارشناسان دستگاه‌های مربوطه حضور یافتند تا جمع‌بندی بخش اول کار تعریف شود، اظهار داشت: ارز دیجیتال در ایران باید ضابطه‌مند شود لذا مقرر شد که در حوزه مقررات، ضوابط و قوانینی که حتی به تصویب مجلس نیاز دارد پیشنهادات دستگاه‌ها، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و تشکل‌های بخش خصوصی ارائه شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سال گذشته در کمیسیون اقتصادی مصوب شد که بانک مرکزی گزارشی درباره ارزهای دیجیتال ارائه دهد، افزود: متأسفانه تاکنون هیچ گزارشی درباره ارز دیجیتال به کمیسیون اقتصادی ارائه نشده است و به دلیل کوتاهی و قصور بانک مرکزی در یک اقدام مهم که پایه تصمیم بانک مرکزی بوده کمیسیون به این موضوع ورود کرد.

پورابراهیمی یادآور شد: باید شفاف‌سازی شود که مردم و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی با تولید رمز ارزهایی که در بستر پیام‌رسان‌های خارجی امکان فعالیت‌های اقتصادی را برای ایرانی‌ها فراهم کرده‌اند چگونه می‌توانند فعالیت کنند و همچنین شفاف‌سازی از منظر ظرفیت تولید کشور در حوزه ارزهای دیجیتال برای ظرفیت‌سازی در بخش‌های داخلی و خارجی صورت گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ایران با توجه به اینکه بخشی از روابط اقتصادی در انحصار و یا قلمرو تصمیم‌گیران کلان کشور نیست، جامعه نیز با ارز دیجیتال درگیر شده است، افزود: با توجه به اینکه فضای مجازی جغرافیا نداشته، کشورهای دیگر ارزهایی در قالب پیام‌رسان‌های خارجی تولید کرده و امکان دسترسی برای شهروندان ایرانی در داخل را فراهم می‌کنند؛ لذا به دلیل اهمیت این موضوع، کمیسیون اقتصادی مجلس نشستی در این باره برگزار کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتظار می‌رود ظرف یک تا دو ماه آینده ضابطه مشخص و تعریف شده‌ای برای تعیین موقعیت ایران درباره ارز دیجیتال و در نظر گرفتن امکان استفاده از آن تعیین شود، ادامه داد: اگر استنباط شود که در این حوزه به قانون مجلس نیاز است محتوای کار پس از اقدامات کارشناسی به طرح تبدیل شده و پس از بررسی و تصویب در کمیسیون اقتصادی به صحن علنی مجلس ارائه می‌شود اما اگر به قانون مجلس نیاز نباشد و در چارچوب وظایف بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار باشد مجموع گزارش‌ها در قالب نامه‌ای به رئیس جمهور ارائه می‌شود تا در دستور کار هیئت دولت قرار گیرد.

اعلام شرایط ارز دیجیتال تا ۲ ماه آینده

وی افزود: مقرر شده ظرف بازه زمانی یک تا دو هفته آینده پیش‌نویس ضوابط و مقررات با رعایت تمامی اطلاعات مربوط به شفافیت اطلاعات در اقتصاد ایران، رعایت قانون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و رعایت سایر ضوابط دیگر ارائه شود.

ادامه مطلب


ادامه مطالب »مرداد
08

ماهنامه همشهری سرزمین من – رضا یوسفی: تجربه چشمگیر دیدن اقلیم سرد و گرم به طور همزمان در سفری کوتاه و مسافتی کم، از شگفتی هایی است که در استان کوچک و سرسبز کهگیلویه و بویراحمد به راحتی امکان پذیر است؛ استانی که مقصد مناسبی برای طبیعت دوستان است و بی ربط نیست اگر یاسوج و طبیعت اطرافش را پایتخت طبیعت ایران می دانند
تنها موزه شهر یاسوج در «خیابان پاسداران»، «گلستان 4» واقع شده و شماره تلفنش 32222417-074 است.

راهنمای سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد

این شهر شرقی استان، در سایه قامت بلند دنا در اقلیمی سردسیر واقع شده حال آن که نیمه غربی استان در آب و هوایی کاملا متفاوت با گرما دست و پنجه نرم می کند. نیمه اول تابستان، فصل مناسبی برای سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد است تا بتوان هر دو اقلیم دلپذیر آن را با هم تجربه کرد؛ استانی که علاوه بر طبیعتی بکر، تاریخ پر فراز و نشیبی نیز در سابقه اش دارد. بسیاری از مقاصد گردشگری این استان دارای راه های دسترسی آسان و آسفالته است که البته هر یک از این جاده ها با طبیعت زیبایش، خود یک جاذبه گردشگری است.

طبیعت برابر در شهرستان گچساران در اوایل بهار

از «تنگ تامرادی» به جاده یاسوج – بوشهر برگردید و مسیر را به سمت جنوب ادامه دهید. حدود 50 کیلومتر بعد از سه راه «سپیدار»، به سه راه «بابامیدان» می رسید که مسیر سمت راستش به «دوگنبدان» می رود و اینجاست که وارد منطقه گرمسیر استان می شوید. مهم ترین جاذبه دوگنبدان، «کوه قلعه دژ سلیمان» است که برای دیدن آن باید در «میدان هفت تیر» (معروف به فلکه سه راهی)، جاده گناوه را انتخاب کنید. حدود 15 کیلومتر که از شهر دور شدید، کوه قلعه را در سمت راست جاده می بینید.

وقتی وارد روستا می شوید، ابتدا از پلی که روی دشت روم است، عبور می کنید و سپس از پل رودخانه کبکیان می گذرید. بنای قدیمی امامزاده روستا، از نوادگان امام موسی کاظم (ع) که ساختمان بقعه زیبا و نقلی اش کاملا متناسب با بافت روستا ساخته شده، در حاشیه روستا و روی تپه ای پلکانی واقع شده که با درختان اطرافش منظره ای زیبا را پدید آورده است. زیارت این بقعه متبرک، یک کوهپیمایی سبک هم محسوب می شود که نشاط سفر شما را دو چندان می کند، به ویزه که به شما این امکان را می دهد که از بالای این تپه به تماشای مناظر زیبای پراشکفت بپردازید.

راهنمای سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد

راهنمای سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد

ماهنامه همشهری سرزمین من – رضا یوسفی: تجربه چشمگیر دیدن اقلیم سرد و گرم به طور همزمان در سفری کوتاه و مسافتی کم، از شگفتی هایی است که در استان کوچک و سرسبز کهگیلویه و بویراحمد به راحتی امکان پذیر است؛ استانی که مقصد مناسبی برای طبیعت دوستان است و بی ربط نیست اگر یاسوج و طبیعت اطرافش را پایتخت طبیعت ایران می دانند.

راهنمای سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد

روستای کوهستانی مارین

بعدا از دیدن روستای پراشکفت می توانید به جاده برگردید و مسیر را به طرف «بابامیدان» ادامه دهید. «تنگاری» را که رد کردید یک مسیر فرعی در سمت راست تان خواهید دید که به طرف «سپیدار» می رود. وارد آن جاده که شدید، حدود 10 کیلومتر برانیدتا قبل از سپیدار و در موقعیت E51.4255 و N30.5518 خروجی «تامرادی» را در سمت چپ خود ببینید. وارد این مسیر فرعی شوید و حدود هشت کیلومتر برانید تا سرسبزی های آبشار «تنگ تامرادی» را در سمت راست جاده ببینید. در نزدیکی آبشار اول می توانید خودرو را پارک کنید و سپس به دیدن آبشارهای چهارگانه و همچنین چشمه «بلوط عسلی» بروید که نامش برگرفته از درختان پر تعداد بلوط در منطقه است.

در مرکز استان

تا هنوز از مناطق سردسیر استان خارج نشده اید، پیشنهاد می کنیم سری هم به روستای «پراشکفت» بزنید. این روستا مملو از آب و درخت و کوهستان است و گرچه فاصله زیادی با مرکز استان ندارد اما خوشبختانه هنوز می توان سکوت و لطافت را در آن تجربه کرد. «پراشکفت» قبلا «پیراِشکفت» نامیده می شد. برای سفر به این جزیره آسایش، باید از جنوب یاسوج وارد جاده بابامیدان شوید که به طرف نورآباد و بوشهر می رود. (حواس تان باشد که وارد جاده شیراز نشوید.) در اوایل جاده بابامیدان و گچساران، بعد از این که اولین پیچ 180 درجه را رد کردید، وارد دومین فرعی سمت راست تان شوید که به جاده «دشت روم» معروف است.

دهدشت

آبشار تنگ تامرادی

راهنمای سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد

روستایی شگفت انگیز

راهنمای سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد

در این جاده حدودا 20 کیلومتر که برانید به یک دوراهی می رسید که مسیر سمت راستش به طرف «چیتاب» می رود ولی شما مسیر سمت چپ را انتخاب کنید تا بعد از 20 کیلومتر دیگر (که کوهستانی خواهد شد) به روستای پراشکفت برسید. دو رود «دشت روم» و «بابکان» (یا همان پراشکفت) در این روستا به هم متصل می شوند و از این اتصال، رودخانه «کبکیان» شکل می گیرد که این رود هم در ادامه اش با رود «بشار» (که از یاسوج می گذرد) یکی می شود و به «خرسان» و نهایتا «کارون» می ریزد.

در ابتدای جاده یاسوج به سی سخت، می توانید در این تنگه زیبا و پر درخت، ساعاتی را اتراق کرده و البته با رعایت نکات زیست محیطی، غذای تان را در دل طبیعت نوش جان کنید.

پارک ساحلی

خروش کوهساران

پارک جنگلی و آبشار یاسوج

مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، در نیمه سردسیری این استان (منطقه بویراحمد) واقع شده و از بیشتر مناطق این شهر می توان دامنه های زیبای دنا را دید. اگر از سمیرم و پاتاوه وارد استان شده اید، مسیر مستقیم، شما را به یاسوج می رساند. اگر هم قبلش در سی سخت بوده اید، دیگر نیازی نیست دوباره به جاده برگردید و می توانید مسیر مستقیم سی سخت – یاسوج را طی کرده، از «میدان جهاد» وارد یاسوج شوید. مسافران جنوب هم که از ورودی جنوبی یاسوج یعنی «اکبرآباد» و «میدان آریوبرزن» به این شهر می رسند.

راهنمای سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد

دوگنبدان (گچساران)

تنگه مهریان

دوگنبدان تا دهدشت

یاسوج

پراشکفت

موزه یاسوج

از چرام تا دهدشت هم حدود 20 کیلومتر راه دارید. قدمت بافت تاریخی دهدشت، به دوران ساسانی بر می گردد و به «بلاد شاهپور» معروف بوده است. حمام تاریخی «کهیار» که در مجاورت یک کاروانسرا که هر دو مربوط به دوره صفویه هستند از دیدنی های «شهر قدیم دهدشت» است که در «خیابان ابوذر غفاری» (جنوب دهدشت) قرار دارند.

راهنمای سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد

استان کهگیلویه و بویراحمد، فقط کوهستان و منطقه سردسیر ندارد. نیمه غربی استان، اقلیم گرمسیری دارد و شاید سفر به آن دشت های کم ارتفاع در تابستان جذابیتی نداشته باشد اما در هوای اردیبهشت ماه می توان از دیدنی های این بخش استان هم لذت برد.

راهنمای سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد

از خیابان «جمهوری» و روگذر «بلوار ارم» می توانید وارد خیابان آبشار شوید تا به پارک جنگلی یاسوج که به شهر چسبیده، برسید و علاوه بر اتراق در پارک، آبشار کوچک یاسوج را در انتهای پارک ببینید.

در طول مسیر دوگنبدان تا دهدشت، فرعی های دو روستای زیبای کوهستانی «مارین» و «اسپر» را در سمت راست جاده خواهید دید که می توانید سری به آنها هم بزنید و دوباره هوای خنک را تجربه کنید. بعد از این دو خروجی، روستای «شامبراکان» و قلعه دوره قاجارش را در مسیر اصلی می بینید. در ادامه از کنار «دریاچه سد کوثر» (در سمت چپ جاده) رد خواهید شد و سپس حدود دو کیلومتر مانده به شهر «چُرام»، چشمه و باغ زیبای «بلقیس» را در سمت چپ خود خواهید دید که البته از دیدنی های معروف استان است.

مناطق گرمسیر استان

این پارک در حاشیه رود «بِشار» واقع شده است و برای گشت و گذار در آنجا باید «میدان سنگی» را هم رد کنید تا قبل از ورود به جاده شیراز، پارک را در سمت چپ تان ببینید. روبروی این پارک هم یک شهربازی هست و می توانید با فرزندان تان به آنجا بروید.

ادامه مطلب


ادامه مطالب »مرداد
07

مجله مهر – عطیه همتی: #بلوچستان_امن_ است. این مهم ترین و کلیدی‌ترین جمله این روزهای فعالان مجازی بلوچ است تا با کلیشه‌ای‌ترین ذهنیت شکل گرفته در ذهن مردم درباره سرزمین وسیع‌شان مبارزه کنند
مجله مهر – عطیه همتی: #بلوچستان_امن_ است. این مهم ترین و کلیدی‌ترین جمله این روزهای فعالان مجازی بلوچ است تا با کلیشه‌ای‌ترین ذهنیت شکل گرفته در ذهن مردم درباره سرزمین وسیع‌شان مبارزه کنند. کلیشه‌ای که زخم‌های زیادی را بر دل سیستانی‌ها و بلوچی‌ها زده و رفت و آمد مردم کشور را به پهناورترین استان کشور کم کرده‌است. در سالهای اخیرفعالیت سیستان و بلوچستانی‌های زیادی را در فضای مجازی شاهد بودیم که اخبار استان‌شان را خودشان مستقیم و بی‌واسطه به مردم می‌رساندند.

تغییر ذهنیت مردم از سیستان و بلوچستان از درآمدزایی مهم‌تر است

خود جاذبه‌های گردشگری چابهار نیاز به یک هفته زمان دارد و همین کارها باعث شد در سطح کشوری دیده شود. به طوریکه نوروز امسال اینجا جای سوزن انداختن نبود و نمی‌توانستیم خدمات بدهیم.

چون گردشگری به هرچیزی مربوط است و وقتی که گردشگر اینجا می‌آید و با مردم مواجه می‌شود می‌بیند چقدر چیزی که درباره اینجا فکر می‌کرده با چیزی که می‌بیند تفاوت دارد. گاهی می‌گویند بلوچ‌ها وهابی هستند از عربستان پول می‌گیرند که شیعه‌ها را از بین ببرند یا اینکه بلوچ‌ها نمی‌گذارند زن‌هایشان از خانه بیرون برود. اصلا اینطور نیست. شاید بگویم این تغییر ذهنیت برایم از درآمدزایی برای استان مهم‌تر است. نه اینکه درآمدزایی مهم نباشد اما این اول باید این ذهنیت و نگاه به استان بزرگ سیستان و بلوچستان تغییر کند.»

«مبین بلوچ» نیز یکی از همان جوان‌های فعال فضای مجازی است که سعی دارد چهره دیگری را از سرزمین‌ش را به مردم معرفی کرده. چهره‌ای که شبیه هیچ‌کدام از تعریف‌های قدیمی تلویزیون و سینما نیست. او با راه انداختن یک گروه گردشگری و ایجاد صفحات مجازی در توییتر و اینستاگرام گردشگران ایرانی و خارجی زیادی را راهی این استان کرده‌است. پسری که بی‌خیال فعالیت‌های کسب و کارش شده و همه خانه و زندگی و حتی ماشین شخصی‌اش را برای هدفش گذاشته‌است تا گردشگری استانش حال خوبی پیدا کند و آن نگاه کلیشه‌ای مردم به سیستان و بلوچستان تغییر کند. همین موضوع بهانه‌ای شد با این فعال بلوچستانی گفتگو کردیم.

تهران که هیچ من خیلی شرایط داشتم که کشوری حتی مثل امارات زندگی کنم ولی یک حس وطن دوستی و دلبستگی به خاک محل تولدم و مردم چابهار مرا نگه داشت. حتی تهران هم نمی‌توانم زندگی کنم. اصلا نمی‌توانم اینجا را ترک کنم. شاید خیلی کارها می‌توانستم بکنم تا وضع مالیم هم بهتر شود اما دنبال هدفم هستم. انتقال واقعیت‌های جامعه بلوچ و توسعه گردشگری و درآمدزایی مردم بومی بلوچستان هدف من است. برای همین خیلی زحمت کشیده‌ام. من گردشگران سیستان و بلوچستان را به چشم مسافر نمی‌بینم بلکه به چشم سفیرانی می‌بینم که وقتی از اینجا رفتند برای بلوچستان تبلیغ کنند برای همین زندگی‌ام را پای این کار گذاشتم.

مبین سه سال پیش یک هشتگ چالشی راه انداخت به نام #بلوچستان_‌امن_است تا ذهنیت اشتباهی را که درباره سیستان و بلوچستان وجود دارد اصلاح کند. مبین در این باره می‌گوید:«هرچه فیلم‌ ترور و موادمخدر است در بلوچستان رخ می‌دهد. هرچه نا امنی بود از بلوچستان مخابره شده‌است. سه سال پیش هشتگ #بلوچستان_امن_است را راه انداختم و از طبیعت‌گردها و گردشگرها دعوت کردم که به این منطقه بیایند و یک سری کارها انجام دادیم که سال قبل به اوج رسید تا سفر به بلوچستان کلید بخورد واقعا مناطقی چون درک، بریس و چابهار به گونه‌ایست که برای دیدنشان بیش از یک تورنیاز است.

بلوچستان_امن_است

بلوچستان را با عبدالمالک ریگی نشناسید!

یعنی هیچ شناختی از مردم اینجا وجود ندارد. در صورتی که اینجا لب مرز پاکستان است اما همه چیز بسیار متفاوت است. از من بپرسید می‌گویم اولین جاذبه استان ما مردمش هستند. دوست دارم وقتی درباره بلوچ صحبت می‌شود زبان بلوچی به یاد بیاید. زبان بلوچی یکی از کامل‌ترین زبان‌های ایران که در طول زمان دچار آسیب نشده‌است. سیستان و بلوچستان آنقدر جاذبه گردشگری دارد که هرکدام از این مناطق می‌تواند برای یک استان و یا کشور کافی باشد. اما من دوست دارم گردشگرها برای خاطر مردم بلوچ و فرهنگی بلوچی به این منطقه سفر کنند.»

از دغدغه های مهم فعالان فرهنگی و مجازی خطه سیستان و بلوچستان ذهنیت های غلط مردم کشور نسبت به این منطقه است. و مبین می‌گوید که تغییر این ذهنیت حتی از درآمدزایی نیز برایش مهم‌تر است: «ناامنی، قاچاق، تندروی‌های مذهبی، وهابیت ذهنیت غلط مردم نسبت به سیستان بلوچستان است. چند وقت پیش در یک دانشگاهی دعوت شده بودم که درباره فعالیت‌هایم حرف بزنم. دانشجویان سوالات زیادی آماده کرده بودند تا در بپرسند. محتوای حرفها و سوال‌هایشان به خوبی نشان می‌داد از سیستان و بلوچستان مواد مخدر، عبدالمالک ریگی و اینطور چیزها در ذهن‌شان مانده‌است و رونق گردشگری می‌تواند این موضوع را حل کند.

نوروز امسال جای سوزن انداختن نبود

بلوچستان_امن_است

سیستان و بلوچستان جغرافیای عجیبی دارد. وسعتش به اندازه چندین کشور اروپایی است. استانی که قطرش حدود ۵۰۰ کیلومتر است. در دنیا فقط ۵ نقطه از کویر به دریا می‌رسد که دوتای آن در استان ماست. اما فقط یک جا هست که کنار دریا پیاده‌روی شترها را هم می‌بینید. فقط یک جا هست که تلاقی نخل و کویر و دریاست. پلانکتون های دریای بلوچستان را ببینید.

خودم مردم بلوچ مهم‌ترین جاذبه گردشگری ما هستند

گردشگران سیستان و بلوچستان سفیران ما هستند

بلوچستان_امن_است

جاذبه‌های ما از کشورهای اروپایی هم بیشتر است

از مبین پرسیدیم خودش بگوید که دوست دارد مردم کشور بلوچستان را با چه چیزهایی بشناسند و مبین گفت: «یک مهمان آلمانی داشتم که یزد بود. بقیه توریست‌ها توصیه کردند بودند که استان ما هم بیاید. عکس های ما را دیده بود و خواست بیاید. سوار اتوبوس که شده بود خوابش می‌برد و وقتی جی پی اس را چک کرد دید لب مرز پاکستان است و می‌ترسد و می‌گوید وای بدبخت شدم من خوابم برده و اتوبوس آمده پاکستان.

مردم کشور سیستان و بلوچستان را با چه نام‌ها و آدرس‌هایی می‌شناسند. این آدرس‌های غلط و نیمه‌کاره را چه کسانی به مردم داده‌اند. این آدرس‌های غلط سبب چه اتفاق‌هایی شده‌است. مبین می‌گوید صداوسیما در شکل‌گیری این موضوع مقصر اصلی است: «بسیاری از مردم اصلا سیستان و بلوچستان را نمی‌شناختند و چیزی از این منطقه نمی‌دانستند و یکباره با عبدالمالک ریگی بلوچ‌ها را شناختند و این بسیار به ضرر ما شد. طوری که من وقتی در دانشگاه درباره سیستان و بلوچستان حرف می‌زدم کسی گفت ما شنیده‌ایم شما در خانه‌هایتان عکس عبدالمالک ریگی را زده‌اید. در صورتیکه اینطور نیست.»

ادامه مطلب


ادامه مطالب »